Fundacja Ochrony Zabytków Przemysłu i Techniki v3

BO PRZESZŁOŚĆ MA ZNACZENIE

Klasyki w FSO - Bilety

Wspaniała wystawa motoryzacji we wnętrzach dawnej lakierni Fabryki Samochodów Osobowych, zorganizowana przez Fundację Ochrony Zabytków Przemysłu i Techniki oraz Muzeum Motoryzacji Skarb Narodu.

KLASYKI-PostCard-SYRENAost.png

Kolekcję tworzą samochody produkowane w FSO, wśród których zwiedzający mogą zobaczyć przekrój niemalże wszystkich modeli samochodów: Warszawa, Syrena, Fiat 125p, Polonez, a także innych produkowanych w Polsce takich jak Fiat 126p, Żuk, Nysa, Tarpan. Na ekspozycji znajdują się także jedne z najlepszych samochodów sportowych, kolekcjonerskich, czy filmowych, jakie kiedykolwiek zaprezentowano publiczności – pozwala to odwiedzającym doświadczyć światowej kultury samochodowej.

BILETYOtwarcie Wystawy Motoryzacji w Fabryce: KLASYKI W FSO

Otwarcie Wystawy Motoryzacji w Fabryce - KLASYKI W FSO

Po kilku miesiącach przygotowań pod przewodnictwem Fundacji Ochrony Zabytków Przemysłu i Techniki oraz Muzeum SKARB  NARODU a także pomocy wolontariuszy została otwarta ekspozycja samochodów na dawnej lakierni na terenie FSO.

DSC_4962.jpg

W czwartek 30 maja odbył się dzień prasowy. Zaproszeni dziennikarze mieli okazję jako pierwsi oficjalni goście zobaczyć samochody, motocykle oraz pozostałe eksponaty. Łącznie pojawiło się około 50 przedstawicieli mediów. Oprowadzanie po fabryce poprzedziły przemówienia organizatorów: Anny Jarmołowicz z Fundacji Ochrony Zabytków Przemysłu i Techniki i Roberta Brykały z Muzeum SKARB  NARODU a także Tomasza Szczęsnego – mistrza Polski w wyścigach samochodowych, który również bardzo mocno zaangażowany w powstanie wystawy. Na koniec dziennikarze mieli czas na zadawanie pytań i wywiady ze wszystkimi osobami bez których ta ekspozycja by nie powstała.

W sobotę i niedzielę 1-2 czerwca pierwsze osoby, które nabyły bilety miały możliwość na żywo zobaczyć „Klasyki w FSO – Wystawa Motoryzacji w Fabryce”.


Wystawa otwarta jest w weekendy co dwa tygodnie. Oprowadzanie odbywa pod okiem przewodników poznać bliżej historię FSO i samochodów stojących na ekspozycji. Każda grupa składająca się z maksymalnie 17 osób. Grupy wchodzą co 30 minut co pozwalało na zachowanie porządku oraz spokojne zwiedzanie. Na koniec każdy może się podpisać na masce samochodowej, która pełni rolę księgi pamiątkowej oraz wziąć bezpłatnie „obowiązkowy egzemplarz” Gazety Zakładowej „KLASYKI W FSO”. BILETY do kupienia TYLKO ONLINE!

 Więcej szczegółów na stronie internetowej www.wystawaklasykow.pl

Wystawa Motoryzacji w Fabryce FSO

Wspaniała wiadomość dla miłośników motoryzacji. Z przyjemnością informujemy, że Fundacja Ochrony Zabytków Przemysłu i Techniki w porozumieniu z Muzeum Skarb Narodu na terenie Fabryki Samochodów Osobowych FSO na warszawskim Żeraniu rozpoczęła prace przygotowawcze do otwarcia Muzeum Motoryzacji w Fabryce FSO, którego oficjalne otwarcie planowane jest w maju 2019r.

Warszawa M-20 | Photo: Robert Brykała

Warszawa M-20 | Photo: Robert Brykała

W muzeum będzie można zobaczyć klasyki motoryzacji, wśród których najwięcej będzie oczywiście polskich samochodów takich jak: Warszawa (M-20), Syreny, Maluchy, Duże Fiaty, Polonezy, bo te były na polskich drogach najpopularniejsze i te kochamy najbardziej. W stałej ekspozycji znajdą się także Żuki, Nysy, Tarpany, ale także zagraniczne marki takie jak Mercedes, BMW czy Ford. Dla miłośników kina w muzeum zobaczyć będzie można DeLorean DMC-12 (z filmu Powrót do przyszłości), ale także nowojorską Yellow Taxi w unikatowej wersji kombi. Nie wszystkie auta będą utrzymane w idealnym stanie, ale wszystkie będą miały duszę i będą przywoływać wspomnienia.  

Na wystawie zostaną zaprezentowane też archiwa dokumentów – schematy silników, zdjęcia i mapy samochodowe, a także wybrane wydania Gazety Zakładowej FSO - FAKTY i KALEJDOSKOP. 

6 listopada 1951r. - Rozpoczęcie działalności. Uruchomienie produkcji samochodu Warszawa M-20 | Zdjęcie: Archiwum FSO

6 listopada 1951r. - Rozpoczęcie działalności. Uruchomienie produkcji samochodu Warszawa M-20 | Zdjęcie: Archiwum FSO

Fabryka Samochodów Osobowych to już kultowe miejsce na mapie Warszawy i największa fabryka stolicy. Jej budowa na Żeraniu rozpoczęła się po II wojnie światowej, w lipcu 1948. Fabryka przygotowywana była do produkcji Fiata 508 i 1100, ale w okresie "zimnej wojny" umowa z FIAT została zerwana ale rząd postanowił kontynuować budowę fabryki i rozpocząć współpracę z nowym partnerem ZSRR. W styczniu 1950 roku podpisano polsko - radziecką umowę licencyjną na produkcję samochodu M-20 Pobieda, której pierwowzorem był Ford z 1927 roku. Po zakończeniu budowy FSO miała zdolność wytwórczą 25 tysięcy sztuk samochodów rocznie. Oficjalnym dniem "narodzin" Fabryki Samochodów Osobowych jest 6 listopada 1951 roku. Wtedy to z taśmy montażowej zjechał pierwszy samochód wyprodukowany w powojennej Polsce, nazwany Warszawa M-20. Jest to też historyczna data dla całego polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Od tej chwili bowiem rozpoczęła się seryjna - przemysłowa produkcja samochodów osobowych w Polsce. 

Hala lakierni, w której zorganizowana będzie ekspozycja to jeden z największych zakładów fabryki FSO, jej powierzchnia użytkowa wynosi to 61 tys m2. Obywał się w niej trzeci etap produkcji samochodów po: tłoczeniu i spawaniu do hali lakierniczej trafiały nadwozia samochodowe i tu nadawany był im kolor. Przed lakierowaniem blach były one odpowiednio oczyszczane i odtłuszczane i następnie nakładane były kolejne warstwy podkładu antykorozyjnego, wybrany kolor i na koniec lakier bezbarwny, który nadawał połysku i ostatniego blichtru.  

Proces w lakierniczy hali Fabryki Samochodów Osobistych FSO | Photo: Archiwum FSO

Proces w lakierniczy hali Fabryki Samochodów Osobistych FSO | Photo: Archiwum FSO

Lakiernia zbudowana została w latach 1996-1998 jako obiekt energooszczędny na najwyższym europejskim poziomie. Obiekt spełniał rygorystyczne normy Unii Europejskiej, w zakresie ochrony środowiska naturalnego. Do lakierowania karoserii stosowano najnowocześniejszą technologię niskocynowego fosforanowania blach. Stosowano farby wodorozcieńczalne, pozbawione metali ciężkich. Dzięki tym procesom nadwozie zyskiwało 10-letnią odporność na korozje. Linia technologiczna została zaprojektowana przez renomowaną niemiecką firmę Eisenmann. Dodatkowo w lakierni zainstalowano drugą niezależną linię lakierniczą Haden, obie linie lakiernicze w sumie miały zdolność produkcyjną, wynoszącą 60 nadwozi samochodowych lakierowanych na godzinę. Koszty budowy lakierni na koniec 1998r. zamknęły się kwotą blisko 200 mln USD.

Wystawa samochodów ustawiona będzie na istniejących liniach produkcyjnych w hali, tak aby było to dla zwiedzającego niepowtarzalnym doświadczeniem. Wizyta w Muzeum będzie nie tylko okazją do zobaczenia klasycznych aut, ale także unikatową możliwością znalezienia się w sercu żerańskiego FSO i szansą odczucia ogromu fabryki, gdzie zapach lakieru unosi się cały czas w powietrzu.

Dodatkowo w Muzeum planujemy organizować imprezy specjalne o tematyce motoryzacyjnej, w których prezentowane będą pojedyncze kultowe auta, będzie można spotkać się z gośćmi świata motoryzacji z kraju i zagranicy.

Bądź na bieżąco, obserwuj nas w Social Media: FACEBOOK | INSTAGRAM | LINKEDIN

Pozostań w kontakcie, zapisz się do naszego NEWSLETTERA w których będziemy informować o kolejnych etapach przygotowawczych, otwarciu Muzeum i imprezach kulturalnych.


Partnerzy Projektu: