Film Cztery Życia Lidii Lwow
luty, marzec, kwiecień 2016
Pierwsze Święto Zabytkowej Kolonii Wawelberga
maj 2015
24 maja, po raz pierwszy, odbyła się impreza przypominająca historię osiedla Wawelberga i pamięć fundatora tego wyjątkowego miejsca. Z dużą przyjemnością Fundacja uczestniczyła w tym wydarzeniu, promując jednocześnie album Warszawska Wola
Uwaga, części zamiennych brak
październik 2014
Fundacja Ochrony Zabytków Przemysłu i Techniki wspólnie z Defabryką zorganizowała wystawę prezentującą polski plakat społeczny BHP z lat 1956-1972. Prace można oglądać przy recepcji w naszej siedzibie.
Wystawa obrazów Marka Podkaury
październik 2014
W naszej siedzibie obył się wernisaż prac malarskich Marka Podkaury. Nastrojowe kompozycje wykonane różnymi technikami ukazują świat ludzkich marzeń i fascynacji.
Portrety Grynberga - fotografie
wrzesień 2014
Mikołaj Grynberg (ur. 1966) – fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Prowadzi Pracownię Portretu w Związku Polskich Artystów Fotografików, a jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Jak sam mówi o sobie jest szczęśliwym człowiekiem, który znalazł swoje miejsce w świecie. Wystawa, którą prezentujemy składa się z kilkunastu fotografii, które dokumentują to co dla autora jest najważniejsze, nasze emocje.
Warsztaty plastyczne dla dzieci
grudzień 2013
Po raz kolejny, wspólnie z Dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 52 im. Macieja Aleksego Dawidowskiego „Alka”, Fundacja zorganizowała spotkanie przedświąteczne połączone z warsztatami plastycznymi dla uczniów i ich rodzin. Również i tym razem frekwencja dopisała, w prawdziwie świątecznej atmosferze powstały tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe, a dzieci mogły posłuchać historii o zwyczajach i obrzędach świątecznych.
Memoriał Józefa Grotowskiego
wrzesień 2013
Fundacja Ochrony Zabytków Przemysłu i Techniki została jednym z organizatorów Memoriału Józefa Grotkowskiego i I Turnieju Dzieci w zapasach w stylu wolnym. Zawody odbywały się w warszawskim Gimnazjum nr 37 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Warszawie.
„Posmakuj Design” i „Pocztówki z Mazur”
lipiec, sierpień, wrzesień 2013
Wykłady o kuchni i designie, warsztaty dla dzieci i kino pod chmurką. Te i inne atrakcje czekały na gości współorganizowanego przez Fundację cyklu trzech wakacyjnych spotkań „Wokół stołu i kina z nutą dizajnu w tle”. Podczas imprezy można się było także zapoznać z książką „Pocztówki z Mazur”, której jesteśmy jednym z wydawców. Można w niej zobaczyć unikalną kolekcję przedwojennych pocztówek z jednego z najpiękniejszych regionów naszego kraju.
Święto Patrona Szkoły
kwiecień 2013
14 kwietnia, w Szkole Podstawowej nr 52 im. Macieja Aleksego Dawidowskiego „Alka” w Warszawie, odbył się dzień Patrona Szkoły. Fundacja wsparła tę inicjatywę, jako szczególnie cenną dla kształtowania postaw patriotycznych dzieci.
Świąteczne Warsztaty Plastyczne dla dzieci
marzec 2013
16 marca, pod patronatem Fundacji, odbyła się kolejna edycja Warsztatów Plastycznych dla dzieci „Pisanki, Kraszanki, Jaja Malowane”. W warsztatach uczestniczyło ponad 400 dzieci wraz z rodzicami i zaproszonymi gośćmi. Najmłodsi, pod opieką nauczycieli i instruktorów, wyczarowali palmy wielkanocne, koszyczki, pisanki, kraszanki, świąteczne ozdoby wśród których królowały kurczaczki, koguciki, kurki i zajączki. Ozdoby wykonywane były w sposób tradycyjny, jak i z wykorzystaniem nowoczesnych form zdobienia. Podczas warsztatów dzieci uczyły się kultywowania tradycji Świąt Wielkanocnych, poznają ich historię oraz znaczenie dla społeczności, w której się wychowują. Głównym celem warsztatów organizowanych corocznie przez Fundację jest integracja społeczności lokalnych skupionych wokół placówek wychowawczych, propagowanie idei wolontariatu poprzez włączenie w proces organizacji warsztatów, jak najszerszego grona rodziców, opiekunów oraz dzieci.
Święta w Stylu Retro - warsztaty dla dzieci
grudzień 2012
8 grudnia w Szkole Podstawowej nr 52 im. Macieja Aleksego Dawidowskiego „Alka”, przy wsparciu Fundacji, odbyły się warsztaty plastyczne „Anioły, Cherubiny, Serafiny - czyli Święta w Stylu Retro”. Uczestniczyło w nich ponad 200 uczniów wraz z rodzicami. W rodzinnej atmosferze, przy dźwiękach kolęd i unoszącym się dookoła aromacie korzennych przypraw dzieci wraz z opiekunami przygotowały przepiękne ozdoby choinkowe, a także poznawały zwyczaje i obrzędy związane Bożym Narodzeniem.
List do Świętego Mikołaja
grudzień 2012
Fundacja Ochrony Zabytków Przemysłu i Techniki przy wsparciu pedagogów ze Szkoły Podstawowej nr 52 im. Macieja Aleksego Dawidowskiego „Alka”, zainicjowałanową akcję charytatywną na rzecz dzieci z rodzin dotkniętych ubóstwem: „List do Świętego Mikołaja”. Akcja skierowana została do dzieci otrzymujących stałą pomoc materialną i żywnościową ze strony szkoły. Wsparciem objętych zostało 22 dzieci. Wolontariusze Fundacji na podstawie listów napisanych przez dzieci, przygotowali paczki świąteczne zawierające wymarzone prezenty. Akcja „List do Świętego Mikołaja” jest efektem konsekwentnego i profesjonalnego działania Fundacji, którego celem jest ograniczenie i eliminowanie skutków ubóstwa, które w sposób bezwzględny dotyka również dzieci. Zakupione i przekazane przez Fundację upominki choć na krótko pozwoliły zapomnieć dzieciom o otaczającej biedzie.
Ocalić od zapomnienia
marzec 2008
Fundacja Ochrony Zabytków Przemysłu i Techniki, wspólnie z Defabryką, rozpoczęła realizację projektu stworzenia stałej, ogólnodostępnej wystawy zabytkowych maszyn i urządzeń przemysłowych. Z dumą prezentujemy gruntownie odrestaurowane XIX wieczne zabytki techniki, które można obejrzeć na terenie naszej siedziby przy ul. Duchnickiej 3 w Warszawie.
Karty ewidencyjne zabytków
styczeń 2008
Karta ewidencyjna zabytków architektury i budownictwa to dokument zawierający pełne i kompleksowe informacje o obiekcie dostosowane do potrzeb i zakresu działań konserwatorskich.
Fundacja sporządziła i przekazała do Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy komplet trzech kart ewidencyjnych następujących zabytków techniki: Fabryki Adolfa Witta przy ul. E. Plater 9/11, garaży Zakładu Oczyszczania Miasta przy ul. Madalińskiego 10/16 oraz podstacji elektrycznej przy ul. Niskiej 24. Wszystkie obiekty znajdują się na terenie miasta Warszawy.
Studium Rewaloryzacji byłej Elektrowni Tramwajowej
sierpień 2003
W kwietniu 2003 roku Fundacja została inwestorem projektu „Studium rewaloryzacji, możliwości zagospodarowania terenu i rozbudowy byłej Elektrowni Tramwajowej przy ul. Okopowej 28 (obecnie siedziby Muzeum Powstania Warszawskiego). Projektantem generalnym była Pracownia Architektoniczna AMC - Andrzej M. Chołdzyński.
Muzeum Narodowe w Warszawie
Początkowy okres działalności Fundacji (lata 2000 – 2002) łączy się ze współpracą z Muzeum Narodowym w Warszawie. Między innymi współorganizowanie i sponsorowanie wystawy Wokół Quo vadis – sztuka i kultura Rzymu czasów Nerona.